niedziela, 12 listopada 2017

dobór pompy ciepła - szczytowa moc grzewcza

Szczytowe zapotrzebowanie cieplne wynika z następujących składowych:
  1. powierzchnia budynku (całkowita)
  2. technologia budowy
  3. rodzaj wentylacji (grawitacja czy rekuperacja)
  4. ilość osób
  5. oczekiwania eksploatacyjne (żądana temperatura wewnątrz budynku)
Powierzchnia budynku - czynnik o zasadniczym wpływie na szczytowe zapotrzebowanie cieplne budynku. Do oszacowania mocy cieplnej bierzemy całą powierzchnię budynku w tym garaż o ile jest w obrysie budynku. Garaż wolnostojący oczywiście nie jest brany pod uwagę. Konieczność uwzględniania garażu wynika z tego, że ściany działowe między garażem a pozostałymi pomieszczeniami nie są izolowane tak jak ściany zewnętrzne.

Technologia budowy - minimalne wymagania określone są w normach i bez ich spełnienia żaden projekt budowlany nie otrzyma pozwolenia na budowę. Poprawa izolacyjności obniża zapotrzebowanie cieplne budynku a przez to można zastosować źródło ciepła o niższej mocy. Mniejsza moc to niższe koszty inwestycyjne oraz tańsza eksploatacja. Czynnikiem determinującym technologię budowy jest przenikalność cieplna.

Rodzaj wentylacji - wentylacja grawitacyjna do niedawna była standardowym rozwiązaniem. Wymaga wybudowania kominów wentylacyjnych w każdym pomieszczeniu. Działa na zasadzie naturalnej wymiany powietrza. Zużyte ciepłe powietrze uchodzi na wewnątrz poprzez przewody wentylacyjne. Brakująca ilość powietrza dostarczana jest bezpośrednio z zewnątrz. Zaletą takiego rozwiązania jest brak urządzeń koniecznych do funkcjonowania. Wady są dwie - uzupełnianie świeżego powietrza z zewnątrz skutkuje wzrostem zapotrzebowania na ciepło oraz brak pewności wymiany powietrza. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła daje pewność wymiany powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu strat związanych z tą wymianą. Wentylacja grawitacyjna odpowiada za blisko 30% start ciepła w budynku stąd zamiana na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła przekłada się na spore oszczędności w całkowitym bilansie cieplnym.

Ilość osób - determinuje zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Podgrzew cwu przekłada się na określone zapotrzebowanie na energię grzewczą, która musi zostać dostarczona przez pompę ciepła.

Oczekiwania eksploatacyjne - standardowo zgodnie z normą przyjmuje się, że temperatura w budynku wynosi +20⁰C. Oczekiwanie wyższych temperatur oznacza zwiększenie zapotrzebowania.


Wyznaczenie szczytowego zapotrzebowania cieplnego budynku oraz rocznego zapotrzebowania na energię cieplną rozpoczyna sporządzenie projektu instalacji grzewczej. Alternatywnie, można oszacować te wartości samodzielnie. W tym celu opracowałem kalkulator pozwalający na szybkie oszacowanie - zapraszam.


          



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dobór pompy ciepła - moc pompy ciepła

Dobór mocy grzewczej pompy ciepła sprowadza się do wyboru urządzenia o mocy nieznacznie wyższej niż szczytowe zapotrzebowanie cieplne budyn...